Záhada díry v perech BIC: k čemu to vlastně je?

Alenka Procházková

Pokud jste již použili a BIC pero, možná jste si všimli, že v oblasti, kde držíte pero mezi prsty, je malý otvor. Přemýšleli jste někdy o tom, proč tato díra existuje? Napětí je konečně u konce: zjistěte, jaký je cíl skrytý za touto malou dírou.

Ochrana hladiny inkoustu

V první řadě byste měli vědět, že otvor na těle pera není jen proto, aby dodal pěkný design. Ve skutečnosti plní velmi specifickou funkci: chránit hladinu inkoustu. Díky tomuto otvoru může vzduch snadněji vstupovat a vystupovat z pera, což pomáhá udržovat stabilní tlak vzduchu v psacím nástroji.

Zachování kvality inkoustu

Když je tlak vzduchu uvnitř pera regulován otvorem, omezuje to také problémy související s kvalitou inkoustu. Můžete například zabránit vysychání nebo krvácení inkoustu, když je vytlačován příliš velkým množstvím vzduchu z pera. Takže díra pomáhá zachovat optimální kvalitu psaní po celou dobu životnosti pera.

Záhada díry v perech BIC: k čemu to vlastně je?
Záhada díry v perech BIC: k čemu to vlastně je?

Prevence problémů s nadmořskou výškou a teplotou

Kromě ochrany a regulace hladiny inkoustu má otvor také další nespornou výhodu: umožňuje peru přizpůsobit se změny nadmořské výšky a teploty. Opravdu, když jste v horách nebo když letíte letadlem, atmosférický tlak se mění. Díky tomuto otvoru může pero kompenzovat změny vnějšího tlaku a zabránit tak úniku inkoustu nebo explozi během těchto situací.

Jak to funguje?

Představte si, že lezete na horu s perem BIC pevně v ruce. Tlak vzduchu se s rostoucí nadmořskou výškou postupně snižuje, a pokud by bylo pero zcela utěsněno, vzduch v peru by byl stlačen a vytlačil by inkoust z hrotu.

Ale díky slavnému otvoru může vzduch vstupovat do inkoustové lišty a opouštět ji, čímž se přenosem vytváří určitá rovnost mezi vnitřním a vnějším tlakem. Že zabraňuje tak úniku inkoustu kvůli rostoucí nadmořské výšce a klesajícímu atmosférickému tlaku.

Odpařovací a vzduchový uzávěr

Dalším problémem, který může nastat při použití pera bez otvoru pro regulaci tlaku vzduchu, je odpařování inkoustu. Když vzduch uvnitř barvicí lišty nemůže volně cirkulovat, podporuje to vypařování a způsobuje vznik vzduchové blokády v inkoustové trubici.

Žádné díry, žádné odpařování

Důsledky přítomnosti vzduchového ucpání mohou být u běžného pera, které bylo dříve vodotěsné, docela vážné: může způsobit vznícení inkoustu a vytvářet překážky pro hladký průchod inkoustu na papíře. Kromě toho také ovlivňuje životnost inkoustukterý může rychle zmizet, pokud je vystaven neustálému odpařování.

Na druhou stranu, s otvorem umístěným v těle BIC pera může vzduch vstupovat a vystupovat, čímž se zabrání tvorbě vzduchových zámků a inkoust zůstane v dobrém stavu mnohem déle.

Díry jinde než u BIC

Stojí za zmínku, že tato malá dírka není exkluzivní pro pera BIC; mnoho dalších výrobců se chopilo tohoto geniálního nápadu, jak zlepšit trvanlivost a kvalitu psaní svých výrobků. Kromě nevýznamného vzhledu proto tento otvor představuje klíčovou inovaci v oblasti psacích potřeb.

Mimo pera!

Nyní, když budete dávat pozor, můžete najít podobné malé otvory v jiných psacích nástrojích, jako je markeryTHE plnicí pera nebo dokonce některé štětcecož dokazuje, že důležitost otvoru pro tlak vzduchu a hladinu inkoustu uznává mnoho značek.

Závěrem lze říci, že tajemný otvor přítomný na těle pera BIC, ale i jiných psacích potřeb, tedy slouží k zajištění lepší kvality psaní a zvýšené odolnosti. Až budete příště psát perem BIC, přemýšlejte o zásadní roli, kterou tato malá dírka hraje, a oceňte každý nakreslený tah s ještě větším uspokojením!

Domů » Blog » Záhada díry v perech BIC: k čemu to vlastně je?