YouTube odhaluje revoluční umělou inteligenci schopnou napodobovat slavné zpěváky

Alenka Procházková

Umělá inteligence pokračuje v pokroku a překvapuje svými schopnostmi. Nedávno představila online videoplatforma YouTube svůj nový výtvor: umělou inteligenci schopnou dokonale napodobit hlasy a styly slavných zpěváků. Ohlédnutí za touto inovací, která by mohla otřást světem hudby.

Úchvatný technologický pokrok

V posledních letech automatické učení (neboli strojové učení) umožnilo strojům sebezdokonalovat se bez lidského zásahu. Oblast hudby není vůči tomuto vývoji imunní, jak dokazuje tento projekt vyvinutý YouTube:

  1. Působivě realistické syntetizované hlasy – tato umělá inteligence je schopna reprodukovat s neuvěřitelnou přesností vokální zvláštnosti a nuance specifické pro každého umělce.
  2. Učení založené na tisících písní – k dosažení tohoto výkonu algoritmus analyzoval velké množství písní od každého zpěváka, aby pochopil a napodobil jejich styl.
  3. Okamžitá adaptace – pomocí těchto dat je možné, aby umělá inteligence přišla s napodobeninami velmi rychle, aniž by vyžadovala hodiny práce.

Směrem k vytváření nových virtuálních spoluprací?

Díky této technologii mohli mít fanoušci přístup k novým originálním výtvorům se svými oblíbenými umělci. Opravdu, bylo by zajímavé si to představit spolupráce mezi zesnulými zpěváky a současnými umělcijako virtuální duet mezi Amy Winehouse a Bruno Marsem.

YouTube odhaluje revoluční umělou inteligenci schopnou napodobovat slavné zpěváky
YouTube odhaluje revoluční umělou inteligenci schopnou napodobovat slavné zpěváky

Mohli bychom navštěvovat koncerty s hologramy?

Tato novinka by také mohla otevřít dveře k oživení na koncertním poli. Spojením této umělé inteligence s hologramy reprodukující vzhled umělců, možná bychom mohli navštívit nové show s našimi idoly minulosti i současnosti. Kombinace těchto dvou technologií by mohla dát vzniknout zcela inovativním a pohlcujícím hudebním zážitkům.

Mnoho aplikací pro hudební průmysl

Dabing ve francouzštině, zajímavá možnost

Kromě napodobování stylů a hlasů by tato umělá inteligence mohla být použita také pro dabing v cizích jazycích. Takže píseň v angličtině by mohla být přizpůsobené s dokonalou synchronizací ve francouzštině, zachovávající vokální a stylistickou kvalitu původního umělce. Plus pro všechny milovníky hudby, kteří chtějí porozumět textům svých oblíbených písní!

Optimalizujte reklamní kampaně pomocí personalizovaných seznamů videí

Značky by mohly využít této technologie nabídkou interaktivní hudební reklamy, s možností pro uživatele vybrat si svého oblíbeného umělce ze seznamu. Umělá inteligence by pak vygenerovala vhodnou hudbu ve stylu vybraného umělce. Tento koncept volby by mohl učinit reklamní kampaně zábavnější a příjemnější pro spotřebitele a umožnil by značkám oslovit širší publikum.

Jaká je budoucnost imitátorů?

Tento technologický počin také vyvolává některé otázky o budoucnosti umělců, kteří se specializují na napodobování hlasů slavných zpěváků. Máme-li na mysli především komiky, kteří díky těmto imitacím dělají kariéru, je oprávněné se ptát, jaký dopad bude mít tento pokrok na jejich profesi.

Z etického hlediska by někteří mohli toto použití umělé inteligence kritizovat jako potenciálně škodlivé pro práci původních tvůrců. Opravdu, jeden může přemýšlet, zda demokratizace tohoto typu technologie by nepodporovala určité umělecké „klonování“což může v konečném důsledku ochudit rozmanitost hudební produkce.

Ohromující ukázky s umělci jako T-Pain, Demi Lovato a Sia

Aby YouTube zdůraznil jeho vytvoření, již nabídl několik přesvědčivých ukázek své umělé inteligence. Mezi úspěšně reprodukované umělce řadíme T-Pain, Demi Lovato a Sia, jejichž hlasový fanoušek bude jen stěží schopen odlišit od hlasu generovaného AI.

Takové ukázky rozhodně vzbudily zvědavost veřejnosti a profesionálů v hudebním průmyslu, kteří pozorně sledují vývoj této nové technologie a její potenciální budoucí aplikace.

YouTube, hlavní hráč v oblasti umělé inteligence

Tato novinka není první pro YouTube, který již v posledních letech masivně investoval do vývoje umělé inteligence. Tím, že se umístí jako a klíčovým hráčem v tomto neustále se vyvíjejícím vesmíruplatforma tak potvrzuje své přání zůstat na špici technologií a nadále nabízet svým uživatelům stále četnější a efektivnější služby.

Domů » Blog » YouTube odhaluje revoluční umělou inteligenci schopnou napodobovat slavné zpěváky