Tento nechutný a nebezpečný zvyk má na silnici 27 % populace

Alenka Procházková

Téměř třetina populace si při řízení auta osvojí návyk, který je stejně překvapivý jako riskantní. Toto nejen nechutné jednání ohrožuje zdraví řidičů i ostatních účastníků silničního provozu. V tomto článku vysvětlujeme, co to je a jak omezit související nebezpečí.

Zvyk, který dělá starosti

Podle nedávné studie si 27 % řidičů zvyklo ve svém vozidle pravidelně jíst a pít.. To však jde dál než k prostým chvilkám pohostinnosti během výletu s přáteli nebo rodinou: zde jde o konzumaci potravin běžně zakoupených v obchodech s rychlým občerstvením, přímo rukama a bez jakýchkoliv hygienických opatření. Rizika způsobená touto praxí jsou četná: sahají od prostého rozptýlení při řízení až po kontaminaci bakteriemi přítomnými na volantu a ovládacích prvcích na palubní desce.

Rozptýlené řízení

V první řadě je třeba zdůraznit, že jídlo za jízdy představuje pro řidiče významný zdroj rozptýlení. Podle několika studií provedených na toto téma tato praxe skutečně zvyšuje riziko dopravních nehod o téměř 39 %. Proč ? Jednoduše proto, že reakční doba řidiče je méně efektivní, když je zaneprázdněn jídlem. Může ho také rozptýlit sebemenší neočekávaná událost, jako je rozlité pití nebo padající kus jídla, i když se tyto události zdají triviální.

Tento nechutný a nebezpečný zvyk má na silnici 27 % populace
Tento nechutný a nebezpečný zvyk má na silnici 27 % populace

Rizika spojená s bakteriemi

Dále stojí za zmínku čistě zdravotní aspekt tohoto zvyku. Všichni totiž máme tendenci zanedbávat pravidelnou údržbu našeho vozidla, což podporuje šíření bakterií zodpovědných za různé nemoci. Patří sem salmonely, coli a stafylokoky, které jsou zvláště zdraví nebezpečné.

Studie navíc ukázaly, že omezené prostředí interiéru automobilu zvyšuje riziko kontaminace těmito patogeny. Volant tak může obsahovat až devětkrát více bakterií než veřejné záchodky! Jednoduchý akt, kdy se dotknete ovládacích prvků vozu, aniž byste si umyli ruce a pak si vložili prsty do úst, stačí k potenciální kontaminaci.

Zdravotní následky

Špatná hygiena při řízení může vést k různým zdravotním problémům mezi řidičem a cestujícími v autě. Tyto patologie se pohybují od jednoduché gastroenteritidy až po závažnější stavy, které mohou vést k hospitalizaci.

Gastroenteritida

Gastroenteritida jsou střevní infekce způsobené různými typy bakterií, virů nebo parazitů. Projevují se především průjmem, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Gastroenteritida se může nakazit požitím potravy kontaminované bakteriemi, které se vyskytují zejména na volantu a ovladačích vozidla.

Listerióza

Listerióza je infekce způsobená bakterií Listeria monocytogenes. Může postihnout lidi, kteří snědli infikované jídlo a také ty, kteří manipulovali s kontaminovaným předmětem a pak si strčili prsty do úst. Listerióza obvykle způsobuje příznaky podobné chřipce, jako je horečka, zimnice a bolesti svalů.

Některé vzácné případy ještě závažnějších onemocnění

Některé bakterie se mohou dokonce podílet na šíření jiných onemocnění, jako je hemolytický uremický syndrom (HUS). To souvisí s požitím bakterie Escherichia coli 0157, která by se mohla nacházet v prostoru pro cestující některých špatně udržovaných vozů. Kromě toho vědci zjistili možnou souvislost mezi řízením a šířením bakterií spojených se zápalem plic a dokonce i Alzheimerovou chorobou.

Jak předcházet rizikům

Aby se omezilo vystavení se bakteriím a jiným patogenům v autě, lze zavést některé osvědčené postupy:

  • Vyhněte se manipulaci s potravinami rukama přímo za volantem, zvláště pokud nebyly nějakou dobu myté nebo po dotyku s ovládacími prvky vozidla. Místo toho volte vyhrazené přestávky na jídlo, kde je možné si před jídlem řádně umýt ruce.
  • Vnitřní prostor pravidelně čistěte vašeho vozidla, včetně volantu, klik dveří, tlačítek a často se dotýkajících oblastí. Dezinfekční ubrousky jsou zvláště praktické pro tento typ rychlého a efektivního čištění.
  • Udržujte dobrou hygienu ponecháním lahvičky s hydroalkoholovým gelem v autě, abyste si v případě potřeby mohli rychle a snadno dezinfikovat ruce.

Dodržováním těchto jednoduchých rad je tedy možné výrazně snížit rizika spojená s tímto nechutným a nebezpečným zvykem na silnici. Každý řidič tak bude moci chránit své zdraví a zdraví svých blízkých a zároveň si osvojit zodpovědnější a bezpečnější řízení.

Domů » Blog » Tento nechutný a nebezpečný zvyk má na silnici 27 % populace