Těchto 5 druhů ovoce a zeleniny je lepší nejíst se slupkou, ale každý si dělá, co chce…

Alenka Procházková

Konzumace ovoce a zeleniny je součástí zdravé a vyvážené stravy, ale věděli jste, že některé z nich mohou představovat riziko pro vaše zdraví, pokud je budete jíst se slupkou? V tomto článku vám představujeme seznam 5 druhů ovoce a zeleniny, ze kterých je nejlepší před konzumací odstranit slupku.

1. Brambory

Každý, kdo rád dělá domácí hranolky, ví: loupání brambor může být zdlouhavý úkol.. Tento krok je však nezbytný pro omezení vstřebávání solaninů, toxických látek obsažených ve slupce hlíz. Navíc vaření při vysokých teplotách (jako je smažení) zvyšuje koncentraci těchto nebezpečných sloučenin.

Jak efektivně loupat brambory?

Abychom vám usnadnili život při přípravě pokrmů z brambor, uvádíme několik tipů:

 • Brambory namočte asi na 10 minut do horké vody, abyste si usnadnili loupání
 • K odstranění slupky bez plýtvání masem použijte raději škrabku než nůž
 • Chcete-li zkontrolovat, zda byl odstraněn veškerý solanin, podívejte se na barvu zeleniny: jakmile je oloupaná, měla by být bílá, bez zelených skvrn.

2. Jablka

Pokud patříte mezi fanoušky „zakázaného ovoce“, vězte to Jíst slupku jablek může vystavit vaše tělo mnoha pesticidům. Zemědělci skutečně často používají chemické ošetření k ochraně svých plodin proti škůdcům.

Naše tipy, jak si bezpečně vychutnat jablko:

 • Upřednostňujte ovoce z ekologického zemědělství, které zaručuje menší používání chemikálií
 • Jablka důkladně omyjte pod tekoucí vodou a vydrhněte je měkkým kartáčkem nebo rukama, abyste odstranili zbytky pesticidů ze slupky
 • Jablka, která konzumujete, oloupejte, zvláště pokud jsou určena dětem, starším lidem nebo těhotným ženám, populacím citlivějším na otravu jídlem.
Těchto 5 druhů ovoce a zeleniny se slupkou je lepší se vyhnout, ale každý si dělá, co chce...
Těchto 5 druhů ovoce a zeleniny je lepší nejíst se slupkou, ale každý si dělá, co chce…

3. Okurky

Okurka je čerstvá a osvěžující zelenina, kterou si vychutnáte během letních jídel. Nicméně, jeho kůže někdy skrývá vysoké koncentrace pesticidů, což může vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Některé odrůdy okurek mají navíc silnou, hořkou slupku, která je méně příjemná k jídlu.

Jak správně připravit okurku?

 • Opláchněte zeleninu studenou vodou, abyste odstranili stopy půdy a případné úpravy
 • Slupku okurky nakrájejte na tenké plátky pomocí nože nebo škrabky na zeleninu, aby se nezařízla do šťavnaté dužiny.
 • Můžete si také vybrat odrůdy okurek s tenkou slupkou (jako „dlouhá angličtina“) nebo zvolit alternativy, jako je kyselá okurka nebo cuketa

4. Broskve

Vystavení pesticidům je také problémem pro ovoce, jako jsou broskve. Jejich sametová kůže snadno zadržuje chemikálie z prostředí. Než si toto šťavnaté a sladké ovoce vychutnáte, je proto lepší udělat pár opatření.

Naše rada, jak si užít rybaření bez rizika:

 • Kupujte pokud možno ekologicky pěstované broskve
 • Opatrně je omyjte pod proudem vlažné vody, třete pokožku, abyste odstranili co nejvíce zbytků.
 • Broskve jemně oloupejte, aby se nezměnila jejich struktura a chuť.

5. Papriky

Poslední jídlo na našem seznamu jsou papriky často plné pesticidů, které se koncentrují na povrchu jejich kůže. Patří také mezi zeleninu nejvíce kontaminovanou těmito látkami, což z nich dělá potravinu, kterou je třeba hltat opatrně.

Připravte papriky správně:

 • Rozhodněte se pro bio papriky nebo ty pěstované bez použití pesticidů
 • Důkladně je omyjte pod vodou a pomocí vlhkého hadříku odstraňte zbytky chemikálií
 • Slupku oloupejte pomocí škrabky nebo ostrého nože. Technikou grilování můžete papriku „vypotit“, usnadníte si loupání a zelenině dodáte uzenou chuť.

Pamatujte, že je klíčové umýt a správně připravit naše ovoce a zeleninu před jejich konzumací. Osvojením si těchto dobrých návyků plně využijete chuťových a nutričních výhod potravin a zároveň si zachováte své zdraví.

Domů » Blog » Těchto 5 druhů ovoce a zeleniny je lepší nejíst se slupkou, ale každý si dělá, co chce…