Tajemství ztráty 1 kg tuku chůzí: Zde je návod, jak rychle to lze udělat!

Alenka Procházková

Ve snaze zhubnout často hledáme ideální fyzickou aktivitu, která nám umožní dosáhnout našich cílů. Mezi všemi možnostmi, které máme k dispozici, je chůze obecně uznávána jako činnost prospěšná zdraví a relativně snadno ji začlenit do našeho každodenního života. Jak dlouho ale musíte chodit, abyste zhubli 1 kg tuku? Tento článek vám poskytne přehled chůze jako spojence pro vaše hubnutí.

Pochopení ztráty tuku

Pro lepší řešení této otázky je důležité pochopit, co se děje s naším tělem, když spalujeme tuky. Naše tělo ukládá energii především ve formě tuku, který lze považovat za energetickou rezervu pro období, kdy je kalorický příjem nedostatečný.

Když cvičíme fyzickou aktivitu, naše tělo čerpá z těchto tukových zásob, aby poskytlo energii nezbytnou pro správné fungování našich svalů. Čím více energie tedy vydáváme, tím více využíváme naše tukové zásoby, což přispívá ke snížení naší tukové hmoty.

Je však nezbytné vzít v úvahu dva klíčové faktory v procesu odbourávání tuků: kalorický deficit a specifičnost fyzického cvičení. Pro zhubnutí je totiž nutné vytvořit si kalorický deficit, to znamená vydat více kalorií, než zkonzumujeme. Některé fyzické aktivity jsou navíc pro spalování tuků účinnější než jiné.

Chůze a ztráta tuku

Chůze je vytrvalostní aktivita, při které se využívají především svaly dolních končetin a kterou lze provozovat po dlouhou dobu. V závislosti na intenzitě vaší chůze (tempo, sklon atd.) spálíte více nebo méně kalorií.

V průměru, jedna hodina chůze mírným tempem spálí 200 až 300 kalorií, v závislosti na váze člověka a intenzitě aktivity. Abyste zhubli 1 kg tuku, museli byste spálit přibližně 7700 kalorií, protože 1 gram tuku odpovídá 9 kaloriím.

Ale pozor! Je důležité nespoléhat se pouze na spálené kalorie během cvičení, protože naše tělo pokračuje ve spalování kalorií i po cvičení, zejména při regeneraci a obnově tkání (after-burn efekt).

Tajemství ztráty 1 kg tuku chůzí: Zde je návod, jak rychle to lze udělat!
Tajemství ztráty 1 kg tuku chůzí: Zde je návod, jak rychle to lze udělat!

Vypočítejte dobu chůze potřebnou ke ztrátě 1 kg tuku

Existuje několik způsobů, jak vypočítat dobu chůze potřebnou ke ztrátě 1 kg tuku. Vezmeme-li v úvahu počet kalorií spálených při chůzi a celkový počet kalorií potřebných ke spálení ke ztrátě 1 kg tuku, můžeme odhadnout potřebnou dobu.

Odhad založený na chůzi při střední intenzitě (250 kalorií/hodinu):

Chcete-li ztratit 1 kg tuku spalováním 250 kalorií za hodinu chůze, museli byste chodit 30,8 hodiny.

Odhad založený na rychlé chůzi (400 kalorií/hodinu):

V případě rychlé chůze, která by spálila 400 kalorií za hodinu, by bylo nutné chodit přibližně 19,25 hodiny, abychom zhubli 1 kg tuku.

Měňte intenzitu chůze, abyste optimalizovali ztrátu tuku

Zvyšte tempo chůze

Jednou z možností, jak urychlit ztrátu tuku, je zvýšit tempo své chůze. Rychlejší chůzí zvýšíte tepovou frekvenci, což povede k většímu výdeji energie a tedy zvýšené spotřebě tuků.

Zahrňte terénní variace

Kromě toho můžete do svých pěších tras zařadit i sjezdovky nebo schody, které více zapracují svaly a spálí více kalorií.

Střídejte chůzi a běh

Střídání chůze a běhu, známé také jako intervalový trénink, vám umožní zvýšit intenzitu vaší fyzické aktivity, což přispěje k většímu výdeji energie a tím i ke zvýšenému úbytku tuku.

Myslete na pravidelnost a stravu

I když je chůze nepochybně dobrým způsobem, jak pomoci zhubnout, neměli bychom zanedbávat důležitost pravidelnosti při nácviku této aktivity. Pro dosažení výrazných výsledků se doporučuje cvičit chůzi každý den a dbát na to, abyste postupně prodlužovali trvání a intenzitu vašich sezení.

Nakonec nezapomeňte, že úbytek tuku závisí také na vaší stravě. Konzumace zdravé a vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu a libové bílkoviny je nezbytná pro podporu spalování tuků a zároveň poskytuje vašemu tělu živiny, které potřebuje ke správnému fungování.

Domů » Blog » Tajemství ztráty 1 kg tuku chůzí: Zde je návod, jak rychle to lze udělat!