Proč váš pes naklání hlavu na stranu? Důvody zná málokdo

Alenka Procházková

Pourquoi votre chien penche-t-il sa tête sur le côté

Záhady nakloněné hlavy u psů

Pravděpodobně jste se divili, proč váš pes naklání hlavu na stranu, když vás pozorně sleduje nebo poslouchá. Toto rozkošné a charakteristické chování psa je fascinující a roztomilé. V tomto článku prozkoumáme různé důvody, které by mohly vysvětlit tento fascinující zvyk.

Zlepšit jejich vidění

Jedním z možných vysvětlení tohoto chování je psi naklánějí hlavu, aby lépe viděli. Ve skutečnosti může psí tlama někdy rušit vidění, když se pokouší zaostřit na předmět nebo osobu. Zakloněním hlavy si pes vyčistí zorné pole a může tak lépe pozorovat, co ho zajímá.

Proč váš pes naklání hlavu na stranu
Proč váš pes naklání hlavu na stranu?

Pozice očí

Je také možné, že postavení očí u určitých plemen psů ovlivňuje tuto tendenci. Psi s široce posazenýma očima, jako jsou mopslíci nebo buldoci, mohou potřebovat naklonit hlavu, aby upravili binokulární vidění nezbytné pro přesný odhad vzdálenosti.

pozorný poslech

Sluch je u psů vysoce vyvinutý a zdá se, že ano naklonění hlavy může usnadnit poslech pomáhá najít a identifikovat zdroje zvuku. Několik studií ukázalo, že někteří psi jsou schopni velmi jemně rozlišovat zvuky, jako je například rozpoznání specifického lidského hlasu mezi ostatními.

To je důvod, proč váš pes naklání hlavu, když na něj mluvíte
To je důvod, proč váš pes naklání hlavu, když na něj mluvíte

Zdokonalte vnímání zvuků

Záklonem hlavy pes mění polohu uší vůči hlavě a může tak snadněji vnímat variace zvukových frekvencí. Toto lepší vnímání by mu umožnilo lépe porozumět našemu jazyku a našim záměrům.

Známka empatie

Je také možné, aby psi naklonili hlavu na stranu vyjádřit svou empatii vůči svému pánovi. Psi jsou velmi citlivá zvířata na lidské emoce a tento sklon by mohl být způsobem, jak ukázat, že rozumí tomu, co cítíme nebo co se jim snažíme sdělit.

Zrcadlový efekt

Psi mají tendenci napodobovat určité lidské chování a možná se naučili naklánět hlavy, když nás sledují. Ve skutečnosti, když jsme zmatení nebo pozorní, máme také tendenci naklánět hlavu. Pes by se proto mohl snažit reprodukovat náš vlastní postoj, aby demonstroval svůj zájem a pozornost.

Způsob, jak upoutat pozornost

Pozitivní posílení může být také příčinou tohoto chování. Psi rychle pochopili, že naklánění hlavy člověka obměkčí, a ten je pak více náchylný k náklonnosti, hlazení nebo pamlskům. Psi tak mohou naklonit hlavu za odměnu nebo jednoduše proto, aby upoutali naši pozornost.

Efektivita a učení

Toto chování mohlo být časem posíleno, protože psi se naučili, že jim tento postoj přináší výhody. Čím více pozornosti si tedy získávají nakláněním hlavy, tím je pravděpodobnější, že tak učiní.

Jak toto chování podporujete?

Pokud zjistíte, že váš pes je obzvláště rozkošný, když nakloní hlavu, můžete ho k tomu povzbudit pomocí následujících tipů:

  • Když váš pes nakloní hlavu, chválit a odměňovat ho s objetím nebo pamlskem.
  • Naučte svého psa spojovat slovo nebo gesto s tímto chováním, abyste ho mohli požádat, aby to opakoval podle libosti.
  • Pomozte svému psovi rozvíjet jeho smysl pro naslouchání a jeho schopnost rozlišovat mezi zvuky tím, že ho necháte poslouchat jinou hudbu nebo zvuky.

Na závěr, existuje několik možných důvodů, proč psi naklánějí hlavu na stranu. Ať už jde o zlepšení jejich zraku, zostření jejich sluchového vnímání, vyjádření empatie nebo získání naší pozornosti, toto chování zůstává neodolatelně okouzlující a pomáhá posilovat naše pouto s našimi čtyřnohými společníky.

Domů » Blog » Proč váš pes naklání hlavu na stranu? Důvody zná málokdo