Proč psi olizují své majitele?

Alenka Procházková

Pokud vlastníte psa, nepochybně jste se s tímto fenoménem již setkali: zdá se, že váš pes má velkou radost z olizování vaší ruky, tváře nebo dokonce nohou. Pokud to někteří považují za projev náklonnosti, je na místě pochybovat o skutečných důvodech, které tlačí naše čtyřnohé kamarády k osvojení si tohoto chování.

Odkaz chování předků

Jedno z možných vysvětlení spočívá v samotném původu našich psích společníků. Vskutku, psi pocházejí z vlkůa přestože byli domestikováni po tisíce let, stále si zachovávají určité zvyky zděděné od svých divokých předků.

Hledání jídla

Mláďata, která nejsou schopna lovit, jsou v potravě zcela závislá na rodičích. Když se tedy dospělý jedinec po ulovení kořisti vrátí do hnízda, přijdou mláďata a olizují ji kolem tlamy. Toto chování povzbuzuje vlka, aby vyvrhl požitou potravu, a umožnil tak mláďatům nakrmit se. Je tedy možné, že psi toto jednání vnímají i dnes jako formu volání po potravě.

Sociální jazyk

U vlků stejně jako u psů může být cestou i olizování druhaexpresní podání a respekt k dominantnímu jedinci. Pes, který olizuje svého pána, by proto také projevoval chování zděděné z jeho příbuzenství s vlky.

Proč psi olizují své majitele?
Proč psi olizují své majitele?

Emocionální motivace

Dalším faktorem, který může vysvětlit toto chování našich čtyřnohých společníků, spočívá v jejich potřebě vytvářet silné citové vazby s okolím.

Náklonnost a pocit bezpečí

Olizování je často vnímáno jako projev náklonnosti nebo důvěry od psů k jejich pánům. Nutno říci, že olizování a olizování by pro ně bylo srovnatelné s objetím a vyvolávalo by pocit pohody a bezpečí. Zapojením se do této činnosti by se proto snažili posílit své vazby s námi, aby se cítili sebevědomě a chráněni.

Hledání pozornosti

V některých případech může pes také olizovat svého majitele, aby mohl vyžadovat pozornost nebo interakci. Pokud máte tendenci reagovat pozitivně, když vás váš mazlíček zasype „polibky“, může si toto gesto spojit s odměnou a toto chování opakovat více, aby získal ještě více pozornosti a pomazlení.

Více praktických motivací

Nyní, když jsme prozkoumali evoluční a emocionální důvody, proč psi olizují své majitele, je čas podívat se na přízemnější příčiny.

Chuť

Může se to zdát překvapivé, ale psi by si mohli vychutnat chuť lidské kůže. Naše kůže skutečně přirozeně produkuje sůl a další chemikálie, které vytvářejí příchutě, které naši psí přátelé považují za neodolatelné. Toto vysvětlení by mohlo platit zejména tehdy, když vám pes po dlouhém dni stráveném v uzavřených botách olizuje nohy.

Nuda a stres

Konečně, pes, který vás bez zjevného důvodu začne zběsile olizovat, může být jednoduše kořistí nuda nebo stres. V těchto případech by pro ně mohlo být olizování jejich majitele uklidňující a uklidňující činností. Bylo by proto moudré zajistit jim více duševní a fyzické stimulace, například ve formě her, procházek nebo učení se novým povelům.

Jak na toto chování reagovat?

Jak jsme viděli, motivace za olizováním psů mohou být velmi různé. Pokud vás však toto chování neobtěžuje a nepředstavuje žádné riziko pro vaše zdraví, není třeba s ním zastavovat. Na druhou stranu, pokud chcete s tímto zvykem skoncovatzde je několik tipů:

  • Toto chování neodměňujte: vyhněte se hlazení nebo chválení psa, když vás olizuje, mohlo by to posílit jeho špatné návyky.
  • Odveďte jeho pozornost hračkou, pamlskem nebo jednoduchým příkazem, který má následovat.
  • Ukažte trpělivost a vytrvalost: je možné, že první výsledky budou chvíli trvat, ale časem váš pes pochopí, že tato akce již nevyvolává očekávanou reakci.

I když důvodů, proč psi olizují své majitele, může být více, jsou většinou zakořeněny v přirozených instinktech a základních emocionálních potřebách. Pokud vám toto chování nevadí, může dokonce posílit pouto mezi vámi a vaším zvířetem.

Domů » Blog » Proč psi olizují své majitele?