Při prvním zapnutí ohřívače na to dávejte velký pozor

Alenka Procházková

Pomalu nastupuje zima a je čas zapnout topení, aby se váš interiér vytopil. Před spuštěním radiátorů byste však měli provést několik kroků, abyste zaručili bezpečnost a správné fungování vaší instalace. Zde je to, na co byste měli věnovat pozornost při prvním zapnutí ohřívače.

Kontrola celkového stavu zařízení a vedení

Po měsících bez používání je možné, že některé součásti vašeho topného systému utrpěly poškození nebo se na nich nahromadily nečistoty. Vizuální kontrola a čištění jsou proto prvními kroky, které je třeba provést před opětovným zapnutím zařízení..

Radiátory

Abyste se vyhnuli jakémukoli riziku poruchy a zajistili optimální provoz vašich radiátorů, zkontrolujte jejich celkový stav tak, že budete hledat zejména:

 • přítomnost prachu na ventilačních mřížkách,
 • možné stopy rzi,
 • známky deformace.

V případě potřeby neváhejte radiátory oprášit a vyčistit.

Potrubí pro odvod kouře

Pokud jde o potrubí pro odvod kouře, musí být pravidelně kontrolováno, aby se zabránilo jakémukoli riziku požáru nebo otravy oxidem uhelnatým. Proto je nezbytné:

 • vyčistit větrací otvory,
 • zkontrolovat stav spojů a spojů mezi vedením.

Máte-li pochybnosti o jejich stavu, zavolejte odborníka pro kompletní diagnostiku vašeho topného systému.

Při prvním zapnutí ohřívače na to dávejte velký pozor
Při prvním zapnutí ohřívače na to dávejte velký pozor

Větrání a cirkulace vzduchu: tyto aspekty nezanedbávejte

Dobré větrání vašeho interiéru je nezbytné pro udržení zdravé kvality vzduchu a předcházení problémům s vlhkostí. Než znovu spustíte topení, zajistěte správnou cirkulaci vzduchu ve všech místnostech. Chcete-li to provést, přemýšlejte o:

 1. zkontrolujte činnost VMC (řízené mechanické větrání), pokud jste jím vybaveni,
 2. vyčistit vstupy a výstupy vzduchu,
 3. udržovat jednotnou teplotu v každé místnosti.

Pozor na překážky

V průběhu roku mohly být před vaše radiátory nebo větrací otvory umístěny určité předměty. Zapnutí ohřívače s překážkami cirkulace vzduchu může způsobit přehřátí nebo dokonce požár. Nezapomeňte tedy uvolnit místo před svými zařízeními.

Odvzdušnění radiátorů: nezbytný krok

Pro zajištění optimálního provozu vaší instalace je nezbytné odvzdušnit radiátory. Vskutku, vzduch nahromaděný uvnitř může způsobit nepříjemné zvuky nebo snížit výkon topení.

Chcete-li to provést, vezměte nádobu a klíč pro čištění:

 1. Otevřete vypouštěcí ventil a ujistěte se, že je radiátor vypnutý,
 2. Vypusťte vzduch, dokud se neobjeví pramínek vody,
 3. Poté zavřete vypouštěcí ventil a restartujte radiátor.

Pro optimální výsledky je důležité vyčistit každou místnost vybavenou radiátorem.

Začínáme: nespěchejte a nepřehřívejte se

Po provedení těchto kontrol můžete topný systém spustit. Nicméně, nepodléhejte pokušení rychle vytopit celý svůj interiér otočením termostatu na maximum. Tato akce by mohla poškodit vaše zařízení a přispět k nadměrné spotřebě energie.

Místo toho se doporučuje radiátory postupně zapínat a přizpůsobovat si jejich teplotu podle svých potřeb. Abyste předešli zbytečným výdajům, zvažte také programovatelné termostaty, které vám umožní upravit teplotu v každé místnosti podle vašich životních zvyklostí.

Údržba a údržba: klíč k dlouhodobé instalaci

Chcete-li prodloužit životnost vašeho topného systému a předejít nehodám, pravidelná údržba je nezbytná. Jedná se zejména o:

 • čištění radiátorů a potrubí,
 • kontrola spojů a spojů v celém okruhu,
 • proplachování radiátorů,
 • každoroční návštěva odborníka na plynové nebo olejové kotle.

Tato údržba přispěje nejen ke správnému fungování zařízení, ale také ke snížení vašich účtů za energie a zajistí bezpečnost vašeho domova.

Když si před prvním zapnutím topení uděláte čas na provedení těchto několika kontrol, můžete si zajistit, že si budete užívat bezrizikovou tepelnou pohodu po celou zimu.

Domů » Blog » Při prvním zapnutí ohřívače na to dávejte velký pozor