7 jasných příznaků, že jste manipulováni více, než si myslíte

Alenka Procházková

V naší společnosti je manipulace běžným jevem. Projevuje se v našich rodinných, přátelských či profesních vztazích. I když si myslíme, že jsme v bezpečí, můžeme být ve skutečnosti manipulováni, aniž bychom si to uvědomovali. Zde je 7 znaků, které mohou naznačovat, že se s vámi někdo snaží manipulovat.

1. Lidé vám neustále dávají sliby, které nedodrží

Manipulátor často používá slibuje aby dostal, co chce. Tyto sliby jsou však jen zřídka dodržovány, protože slouží pouze k tomu, aby vás přemluvily a abyste měli pocit, že máte co získat tím, že ustoupíte jeho požadavkům. Problém s tímto chováním je, že jakmile si to začnete uvědomovat, můžete si vyvinout pocit nedůvěry vůči ostatním, dokonce i těm, kteří jsou upřímní.

2. Jste neustále kritizováni

Pokud je kritika konstruktivní, může vám pomoci pokročit a zlepšit se. Ale když je použije manipulativní osoba, mají vás destabilizovat a emocionálně poškodit. Neustálá kritika může způsobit nedostatek sebevědomí a usnadnit kontrolu oběti. Tato technika je impozantní, zvláště když osoba, která vás kritizuje, přesně ví, co vás bolí.

7 jasných příznaků, že jste manipulováni více, než si myslíte
7 jasných příznaků, že jste manipulováni více, než si myslíte

3. Vždy jsi na vině

Běžným znakem manipulace je neustálé obviňování nebo zodpovědnost za problémy, i když to není oprávněné. Manipulátor využije každou příležitost k tomu, abyste se cítili méněcenní a méněcenní znehodnotit vaše názory nebo rozhodnutí.

Nakonec pochybujete o svém úsudku

Když slyšíte, že se vždy mýlíte, můžete nakonec uvěřit, že manipulativní osoba má pravdu. Toto sebevědomí ještě více usnadňuje manipulaci a pomáhá posilovat manipulátorovu kontrolu nad vámi.

4. Zažíváte přetrvávající pocity viny

Vina je v rukou manipulátora hrozivá zbraň. Tím, že se budete cítit provinile, se mu podaří získat vaši podřízenost a poslušnost. Možná jste již byli vedeni k tomu, abyste udělali něco proti své vůli, jednoduše proto, že jste toho člověka nechtěli naštvat nebo protože jste se báli jeho reakce.

Z oběti se stává agresor

Velmi zlá technika spočívá v obviňování oběti ze špatných úmyslů, aby se vytvořil pocit viny. Obvinění může být přímé nebo nepřímé, ale často má za cíl odvrátit pozornost manipulátora od skutečného záměru a zároveň ho přimět, aby vypadal jako oběť.

5. Vaše emoce jsou použity proti vám

Manipulátoři mají často a skvělá schopnost dešifrovat a hrát si se svými emocemi. Velmi dobře vědí, jak je vyprovokovat, udržet nebo zesílit. Mohou tak využít vaše obavy, vaše pochybnosti, ale také vaši laskavost nebo vaši empatii k dosažení svých cílů.

Empatie je v pasti

Manipulativní člověk může využít vaši empatii k dosažení svých cílů. Může si například vymyslet smutný příběh, aby si stěžovala a získala od vás laskavost, interní informace nebo peníze. Pokud máte sklon pomáhat těm, kteří se zdají být nešťastní, dávejte si pozor na lidi, kteří systematicky zneužívají vaši laskavost.

6. Jste izolovaní od svých blízkých

Pravděpodobně jedním z nejvíce alarmujících příznaků manipulace je izolace. Ve skutečnosti není neobvyklé, že se manipulativní osoba snaží distancovat od vašich přátel, vašich kolegů a dokonce i vaší rodiny. Cílem je učinit vás závislými, abyste se mohli lépe ovládat.

Nebezpeční “přátelé”

Falešný přítel se vás také může pokusit odcizit od ostatních vašich známých nebo vás poštvat proti sobě, aby si udržel monopol na přátelský vztah.

7. Cítíte se neustále vyčerpaní nebo ve stresu

Být manipulován může být velmi stresující a často se to projevuje jako neustálý pocit vyčerpání nebo stresu. Vaši energii ve skutečnosti doslova pumpuje manipulátor, který nebude váhat posouvat vaše hranice, aby dosáhl svých cílů.

Udělejte krok zpět a reagujte

Pokud jste ve svém každodenním životě identifikovali několik z těchto příznaků, je nezbytné si uvědomovat situaci a chránit se proti manipulaci. Neváhejte se obrátit na odborníka, jako je psycholog nebo terapeut, o pomoc a radu přizpůsobenou vaší situaci.

Domů » Blog » 7 jasných příznaků, že jste manipulováni více, než si myslíte