3 babiččiny triky, jak účinně bojovat s krtky na zahradě

Alenka Procházková

comment lutter efficacement contre les taupes

THE krtci může způsobit značné škody na našich zelených plochách, vytvářet hromady půdy a tunely, které poškozují trávníky a výsadby. K ochraně vaší zahrady bez použití agresivních nebo ekologicky nebezpečných metod a domácí mazlíčci, zde jsou tři účinné babiččiny tipy, jak tyto malé vetřelce odrazit.

1. Používejte přírodní repelenty

Existuje několik přírodních řešení, jak odradit krtky od usazování ve vaší zahradě. Zde jsou některé z nejoblíbenějších:

lidský vlas

Krtci jsou samotářská a teritoriální zvířata. Neváží si přítomnosti jiných živých bytostí, včetně lidí. Tedy, vlasy člověka lze proti těmto zvířatům použít jako přírodní repelent. Stačí nasbírat pár pramínků vlasů (svých nebo milovaného) a vložit je do tunelů vyhloubených krtci. Lidský pach vydávaný vlasy je povzbudí, aby rychle opustili prostory.

jak účinně bojovat proti krtkům
jak účinně bojovat proti krtkům?

Bezový hnůj

THE bezinkový hnůj je dalším přirozeným řešením, jak udržet krtky mimo vaši zahradu. K jeho přípravě budete potřebovat:

  • Sklízejte listy a větve černého bezu (asi 1 kg)
  • Hrubě je nasekejte
  • Týden je macerujte v 10 litrech vody
  • Získanou směs přefiltrujte a výslednou kapalinu uchovejte
Přečtěte si také :   Zažloutlé záchodové prkénko: 3 tipy našich babiček, aby vypadalo jako nové!

Tento hnůj je vhodné vylít do ochozů krtků každé dva dny, dokud krtci neopustí vaši zahradu.

2. Nainstalujte zábrany proti krtkům

Aby se krtci nedostali do vašeho zeleného prostoru, můžete kolem něj nebo kolem určitých zvláště zranitelných oblastí umístit ochranná zařízení.

Zakopané ploty

Účinným způsobem ochrany zahrady je zakopat kovový plot po celém území, které má být zachováno. Tato síť musí být dostatečně pevná a tenká, aby zabránila pronikání krtků. Doporučuje se ji zakopat v hloubce asi 50 cm a nechat ji mírně vyčnívat nad zem, aby krtci tuto bariéru neobcházeli.

Repelentní plantáže

Některé rostliny se vyznačují tím, že odpuzují krtky díky svému zápachu nebo látkám, které uvolňují do země. Z těchto rostlin můžeme jmenovat:

  • Imperial Fritillary
  • spurge spurge
  • Černý bez (jehož hnůj je účinný i proti krtkům)

Vysazením těchto druhů kolem vaší zahrady nebo v nejcitlivějších oblastech vytvoříte přirozenou a estetickou bariéru, která odradí krtky od usazování.

3. Narušte jejich stanoviště

Krtci jsou velmi citlivá zvířata ke svému prostředí. Pokud se cítí rušeni nebo ohroženi, raději místo opustí a hledají klidnější místo. Zde je několik tipů pro narušení prostředí krtků:

Zaplavte jejich galerie

Krtci nenávidí vodu a rychle utečou, pokud jsou jejich tunely zaplaveny. Chcete-li to provést, jednoduše vyhledejte vchod do galerie a zaveďte tam zahradní hadici. Nechte vodu několik minut téct a poté ucpejte vchod špínou, aby ji krtci nemohli znovu použít. Opakujte to několik dní, abyste je povzbudili k pohybu.

Přečtěte si také :   Proč byste měli umístit stroužek česneku ke vchodu do vašeho domu? Trik, který odpuzuje škodlivý hmyz

Vytvářejte vibrace v zemi

Krtci mají vynikající sluch a jsou zvláště citliví na vibrace v zemi. Můžete tedy instalovat zařízení generující vibrace, jako např vibrační pasti na krtkyrušit je a povzbuzovat je, aby opustili vaši zahradu.

Přijetím těchto tří babských rad budete účinně bojovat proti krtkům, aniž byste ohrozili životní prostředí a biodiverzitu vaší zahrady. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu vaší zeleně a sledování vzhledu mohyl nebo galerií, abyste v případě výskytu těchto drobných škůdců rychle zasáhli.

Domů » Blog » 3 babiččiny triky, jak účinně bojovat s krtky na zahradě